TriLand Arena 2. – Administracja

W dniu 18 marca 2025 roku w Zgorzelcu, w siedzibie Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej (STORIE), odbyła się druga arena w ramach projektu TriLand tym razem dedykowana przedstawicielom administracji.. Spotkanie zgromadziło ekspertów oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z polsko-niemieckiego pogranicza, głównie z gmin powiatu zgorzeleckiego, lubańskiego oraz powiatu Görlitz. Tematem wiodącym była transformacja, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji oraz inne możliwości finansowania.
Uczestników powitała Joanna Tokarczuk, prezes STORIE i partner wiodący projektu TriLand, oraz prof. dr inż. Robert Knippschild, partner projektu z Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IÖR/IZS). Po krótkiej prezentacji założeń projektu, Dr Marek Jaskólski omówił platformę TriLand, która powstała w ramach inicjatywy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.
Z niemieckiej strony, Jörg Huntemann, Dyrektor Departamentu w Saksońskim Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego przedstawił formy i zakres finansowania transformacji w Saksonii. Dr.-Ing. Klaus Freytag, Przedstawiciel premiera Brandenburgii ds. Łużyc Beauftragter des Ministerpräsidenten für die Lausitz, w swoim charyzmatycznym wystąpieniu omówił proces transformacji z perspektywy Brandenburgii.
Burmistrzowie oraz przedstawiciele lokalnych jednostek samorządowych mieli również okazję zapoznać się z przebiegiem pozyskiwania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim. Justyna Lasak oraz Łukasz Kasprzak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (UMWD) w bardzo merytorycznym wystąpieniu podsumowali proces tworzenia terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji (TPST). W szczególności omówili wyzwania, ograniczenia i przyczynę z powodu której powiat zgorzelecki nie został objęty Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Przedstawiciele UMWD wskazali, że mimo sporządzenia TPST dla powiatu zgorzeleckiego, właściciel kompleksu Kopalni i Elektrowni w Turowie (PGE SA w której głównym udziałowcem jest Skarb Państwa) nie dostarczył harmonogramu wygaszania bloków energetycznych do 2030 r. co uniemożliwło dalsze kroki starania się o objęcie naszego regionu finansowaniem.
Uczestnicy areny mieli także możliwość zapoznania się z lokalną perspektywą. Burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz, naświetlił obecną sytuację w powiecie zgorzeleckim, a Antje Klose Kierownik wydziału w powiecie Görlitz, omówiła perspektywę powiatu Görlitz. W toku wystąpień doszło do interesującej dyskusji oraz wzajemnych wyrazów wsparcia.
Głównym wnioskiem z dyskusji na temat zróżnicowanego podejścia do transformacji w Niemczech i Polsce była drastyczna różnica w sumie przeznaczonego na transformację wsparcia finansowego. Nasi niemieccy partnerzy, w odróżnieniu od polskich władz centralnych, nie polegają wyłącznie na pomocy z poziomu UE, traktując te środki jako uzupełniające, podczas gdy główne nakłady finansowe pochodzą z budżetu federalnego i krajowego.
Arena odbyła się w ramach projektu TriLand, którego celem jest promowanie zrównoważonego rozwoju oraz zwiększenie konkurencyjności naszego obszaru. Poprzez wzajemne partnerskie uczenie się, liczymy na poprawę zdolności osób uprawnionych do podejmowania decyzji w celu radzenia sobie z obecnymi i przyszłymi wyzwaniami procesu transformacyjnego w regionie.
Zachęcamy do śledzenia projektu oraz do zapisania się do Newslettera pod adresem: https://tri-land.eu/.





